Nominace pro rok 2024 byly otevřeny.

Neváhej a přihlaš se i Ty ještě dnes!

Vítězové ankety Dítě Česka byli pozváni na výstavu Arnošta Lustiga v Praze

Na pražském Petříně, ve Štefánikově hvězdárně, je k vidění výstava „Já chci být člověk”, jejímž cílem je předávat zprávu, jak může člověk přežít nepředstavitelné věci a uchovat si lidskost. Naši vítězové, Ester a Matěj, byli pozváni, aby během slavnostního otevření výstavy promluvili o odkazu humanismu také v rámci ankety Dítě Česka.

Světoznámá výstava "Já chci být člověk" promlouvá hlasem humanismu spisovatele Arnošta Lustiga, ale zní na ní i hlasy dnešní mladé generace

Během slavnostního otevření výstavy přednesli pár slov také vítězové ankety Dítě Česka - Ester s Matějem. Ve společném projevu se odkázali na propojení lidskosti s aktivitami jímž se věnují v rámci organizací YMCA & Royal Rangers. 

Za klíčové považuje Ester soustředit se i na maličkosti a ve své části projevu uvedla: "V dnešní době velkých a ambiciózních cílů a objevů, jako jsou lety na Mars, umělá inteligence a další vynálezy, je důležité nezapomínat právě na tyto zdánlivé drobnosti. Každodenní projevy laskavosti, lidskosti, projevovat ostatním úctu, respekt, udělat pro druhé něco hezkého, i kdyby to měl být alespoň úsměv. Myslím si totiž, že právě to naši společnost drží a kultivuje - hodnoty, jako jsou lidskost, soucit, ohleduplnost, ochota pomoci a láska. A to jsou právě hodnoty, které bychom si přáli celý život v naší společnosti posilovat a mít je přítomné ve všem, co děláme." 

Podle Matěje je hlavní umět spolupracovat za jakékoliv situace. "Musíme spolupracovat a dělat vše, co je v našich silách, abychom zajistili, že náš svět je v bezpečí a zdraví. Ať už se jedná o pandemii, přírodní katastrofy nebo jiné krize. Musíme se jako společnost spojit a ne rozdělovat. Spojení je důležité nejen v krizových situacích, ale také v každodenním životě. Každý z nás může pomoci druhým tím, že projeví laskavost, soucit a empatii," dodal na závěr.al-16.jpg
al-16.jpg

22.9.2023 | jpg, 342.9 KB

dsc-0349.jpg
dsc-0349.jpg

22.9.2023 | jpg, 391.6 KB

vystrizek.png
vystrizek.png

22.9.2023 | png, 618.3 KB

dsc-0349.jpg
dsc-0349.jpg

22.9.2023 | jpg, 391.6 KB