Nominace pro rok 2024 byly otevřeny.

Neváhej a přihlaš se i Ty ještě dnes!

Známe Děti Česka 2022!

Dětmi Česka 2022 jsou 17letá Ester z Netunic a taktéž 17letý Matěj ze Sekerských Chalup. Přečtěte si o nich více!

Slavnostní vyhlášení letošního ročníku proběhlo ve Vlasteneckém sále Univerzity Karlovy na Světový den dětí 20. listopadu. „V anketě Dítě Česka by nemělo jít o jednorázové velké činy, ale spíše o dlouhodobou aktivitu dětí a konkrétní výsledky. Chtěli jsme, aby se o šikovných dětech vědělo, aby byly za svoje aktivity veřejně oceněny, abychom tím inspirovali i ostatní. Dítě Česka chce říct, že má smysl na sobě pracovat a něco dělat pro druhé,“ shrnula při této příležitosti Pavla Gomba, výkonná ředitelka UNICEF ČR.

Z celkem 17 finalistů byli zvoleni dva vítězové – dívka a chlapec, kteří od porotců dostali v součtu nejvíce bodů. Jedná se o 17letou dobrovolnici YMCA Ester Annu Soukupovou a 17letého záchranáře Matěje Strnada.

Ester Anna Soukupová pochází z Netunic a je jednou z nejaktivnějších dobrovolnic v YMCA Plzeň, kde vede a spoluorganizuje výtvarné, hudební a jazykové kroužky a připravuje program pro dětské tábory. Její vášní je pomáhat lidem a zejména dětem. „Myslím si, že dělat svět krásnějším a lepším místem nemusí jen vysoce postavení lidé a politici, ale může to dělat každý z nás kdykoliv a kdekoliv. Pomáhat ostatním a vidět je, jak jsou šťastní, to mě naplňuje,“ vysvětluje Ester.

Ester Anně Soukupové je 17 let a je nadšenou dobrovolnicí organizace YMCA. Pochází z Netunic a působí v YMCA Plzeň. Učí děti angličtinu, organizuje pro ně tábory, dělá také hudební a výtvarné kroužky. V budoucnu by se ráda zapojila do komunální politiky i celonárodního vedení YMCA.
© UNICEF ČR

V Netunicích je mladou osobností, která je hodně vidět. Spoluorganizuje dětské dny, pohádkové lesy, rybářské závody a řadu dalších komunitních aktivit. Nejraději ji mají místní děti, především ty nejmenší a předškolní, kterým vždy pomáhá. Další její aktivitou jsou potravinové banky – těm se o víkendu věnuje i 12 hodin denně a se zářivým úsměvem rozdává letáčky, vybírá darované potraviny a sama je odnáší na místo určení. Svým nadšením pro pomoc druhým inspiruje své spolužáky a mladé lidi v obci, dětem je velkým vzorem. Ráda by se v budoucnu zapojila do komunální politiky i celonárodního vedení YMCA. „Sama bych se nepřihlásila, nominovala mě moje sestra. Moc si toho vážím,“ dodává Ester.

Matěj Strnad je nadějný záchranář ze Sekerských chalup nedaleko Mariánských lázní. Začínal jako malý kluk v kroužku místních dobrovolných hasičů, odkud přešel k Záchranné službě Royal Rangers, kde si jako jeden z nejmladších udělal zdravotnický kurz a začal se věnovat záchranářskému výcviku. Od té doby již absolvoval desítky školení a specializačních kurzů včetně potápění, výškových prací, speleolezení nebo outdoorového záchranářství, a to jak v Česku, tak i Dolomitech, Švýcarsku nebo Chorvatsku. Ve svých 17 letech toho už stihl hodně – například v rámci působení v horské službě Mountain Rangers v zimě zachránil desítky turistů z nesnází na sjezdových a běžkařských tratích u Mariánských lázní.

Sedmnáctiletý Matěj Strnad začínal u dobrovolných hasičů a už jako malý kluk přešel k Záchranné službě Royal Rangers. Věnuje se záchranářskému výcviku a má za sebou velkou řadu tuzemských a zahraničních kurzů, kde se naučil zachraňovat tonoucí, potápět se, pracovat ve výškách a provádět outdoorové záchranářství. Za záchranu mu vděčí například desítky turistů, které zachránil ze sjezdových a běžkařských tratí u Mariánských lázní.
© UNICEF ČR

Matěj se nenudí ani v létě, kdy s Royal Rangers zajišťuje různé druhy akcí a poskytuje pomoc u lehkých zranění i život ohrožujících stavů. „Jednou z největších akcí byl letos začátek války na Ukrajině, kam jsme jeli pro handicapované a nemocné civilisty. Potom jsme jim pomáhali s ubytováním a hospitalizací po celé Evropské unii,“ dodává Matěj. Vítězství v anketě Dítě Česka není prvním oceněním, které má. Pyšní se také zlatou záchranářskou hvězdou cti, kterou získal po záchraně 18 životů před utonutím a 36 životů při pandemii covid-19.

O tom, kdo v anketě Dítě Česka zvítězí, rozhodovala odborná porota, ve které najdeme například předsedkyni AV ČR Evu Zažímalovou, rektorku Univerzity Karlovy Milenu Králíčkovou, školského ombudsmana Ladislava Hrzala nebo Rastislava Maďara, epidemiologa a děkana ostravské lékařské fakulty. Porotci na škále ohodnotili činnost nominovaných například v rámci aktivit ve prospěch potřebných nebo životního prostředí. Posuzovali ale také schopnost jít příkladem, motivovat druhé nebo mezinárodní potenciál do budoucna, například ve výzkumu.

„Mladí lidé jsou motor. Mladý člověk ve výzkumu přináší novou energii a čirou nefalšovanou radost z bádání a života obecně. V našich výzkumných týmech má rozhodně smysl mít co nejvíc mladých a nadšených lidí,“ vysvětlila jeden z přínosů ankety Milena Králíčková, rektorka Univerzity Karlovy.

Všichni finalisté měli možnost se na slavnostním vyhlášení osobně setkat s porotci. Vítězové se ale nemohli zdržet příliš dlouho – hned v odpoledních hodinách vyrazili na Kavčí hory, kde se stali hosty pořadu Zprávičky v ČT Déčko. Co je čeká dál? Vítězové budou mít prostor na webu a profilech UNICEF ČR, čímž získají hlas a budou moci prezentovat své aktivity a hodnoty ostatním. UNICEF jim současně zajistí publicitu v partnerských médiích a poskytne vhodné příležitosti pro jejich další rozvoj.